ZEN

Charakteristika

V japončine sa Zen odvoláva na meditáciu. V interiérovom dizajne odráža rovnováhu, harmóniu a relax. Aj keď interiérový dizajn Zen nie je pravým dizajnovým štýlom a neobsahuje prísne pravidlá, často sa spája s minimalizmom, jednoduchosťou a čistotou línií. Je to viac spôsob, ako vytvoriť domov a atmosféru, ktorá blahodárne pôsobí na zníženie stresu a vytrhne vás z každodennej rutiny.

Farba

Zen dizajn interiérov je o prírodných farbách, v jemných tónoch, ako je biela, šedá, zelená, odtiene béžovej alebo ružovej béžovej, ktoré majú silu vyvolávať pocit oddychu a pokoja. Chromatická harmónia medzi rôznymi prvkami je veľmi dôležitá, rovnako ako vizuálna kontinuita medzi stenami, nábytkom a podlahami.

Tkaniny

Výber tkaniny spočíva v rovnakých pravidlách prirodzeného, ​​ľahkého a pohodlného. Jedným zo základných prvkov dizajnu interiéru Zen sú závesy, ktoré poskytujú pocit intimity a zároveň znižujú hluk a blokujú prúdenie vzduchu. Vyberajte prírodné textílie, ako je bavlna, vlna alebo vlniaca sa vlna, a prepojte ich so zvyškom miestnosti.

Osvetlenie

Pre úplne uvoľnený priestor nahraďte chladné biele svetlá s upokojujúcimi, prírodne inšpirovanými alebo sviečkovými svietidlami. Umiestnite rôzne zdroje svetla, ktoré vám umožnia ovládať intenzitu v rôznych častiach priestoru. Vyhýbajte sa silnému, priamemu svetlu zo stropu a využite všetky možnosti na zmiešanie zdrojov svetla od podlahy až po strop.

Nábytok

Nábytok v štýle Zen sa vyznačuje jednoduchými a čistými líniami, čím sa vyhneme komplikovaným detailom a prezdobeniu. Nábytok by mal byť vysoko kvalitný a vyrobený z prírodných materiálov, pretože tieto prinášajú pocit tepla a relaxácie. Úložné miesta (skrine, skrinky, skrinky) je najlepšie, ak sú vo farbách zodpovedajúcich zvyšku interiéru.

Rastliny

V tomto prípade platí – čím viac, tým lepšie!

Príklady