ŠPANIELSKY

Charakteristika

Španielsky interiérový dizajn je živý, farebný stredomorský štýl, ktorý prináša rustikálne vily, slnečné terasy, pocit tradičnej rodiny a domova. Na rozdiel od iných štýlov dizajnu, dosiahnuť španielsky dekor vo vlastnej nehnuteľnosti nie je až také náročné

Steny

Steny v španielskom dizajne interiérov majú zvyčajne hladkú povrchovú úpravu štukovej textúry, alebo farebnú povrchovú úpravu technikou farby, pri ktorej sa používajú štetky, vzorky špongie alebo rôzne odtiene tej istej farby pre dosiahnutie starodávneho efektu. Medzi typické farby sa radia teplé a chladné odtiene, ovplyvnené stredomorskými krajinami. Tóny zeme, ako je tmavošedá, spálená oranžová, čokoládová hnedá, indigo modrá, krvavo červená a horčicovo žltá. Veľa tradičných interiérov v španielskom štýle má drevené okná a vyrezávané drevené obklady. Stropy sú zvýraznené drevenými trámami a dekoratívnymi cínovými dlaždicami alebo kompletne z dreva.

Podlahy

V španielskych interiéroch sa nezvyknú používať celoplošné koberce. Vo všeobecnosti platí, že v celom priestore nehnuteľnosti je inštalovaná rovnomerná povrchová úprava tvrdých podláh, zdobená malými behúňmi a veľkými dekoratívnymi kobercami. Tradičné španielske koberce majú viazanú väzbu v šikmých radoch. Neutrálna béžová alebo „špinavá“ biela farba vytvára pozadie pre návrhy s lineárnym vzorom v mäkkých zelených a žltých farbách. Najobvyklejším výberom podlahy v španielskom štýle je tvrdé drevo, avšak dizajnéri, ktorí berú na ohľad rozpočet, si môžu vybrať alternatívne podlahové riešenia, ako je lámaná bridlica, alebo ťažká, matná keramická alebo terakotová dlažba s tmavou škárovačkou.

Zvýraznenia

Španielske doplnky interiérového dizajnu zahŕňajú tkaniny, kované železo a keramika. Tkaniny môžu byť začlenené do dizajnu pomocou tkaných bavlnených kobercov a okenné závesy z bavlny v tlmených farbách. Na zavesenie závesov môžu byť použité tyče z tepaného železa. Ak chcete do konceptu zapracovať viac tepaného železa, použijte rôzne dekoratívne kusy, ako sú klepadlá, skrinky a dverové kovania, lustre a pod. Náhodné, malé skupiny keramiky a veľké vázy pridávajú tradičný španielsky efekt.

Nábytok

Vyberte si kožené kreslá s rovnými chrbtami, ťažké drevené lavice a drevené stoličky čalúnené v bavlnených tkaninách.

Príklady