MODERNÝ

Charakteristika

Moderný dizajn interiéru odvodzuje svoje vplyvy z moderného umenia, ktoré predchádzalo modernému dizajnu. V umení začal modernizmus s impresionistami a ďalšími, ktorí používali abstrakciu. Moderný interiérový dizajn vyrástol z dekoratívneho umenia, najmä Art Deco, koncom 19. storočia a začiatkom 20. storočia. Dosiahol svoj vrchol v 50-tych a 60-tych rokoch 20. Storočia.

Tvary

Jedným z najdôležitejších prvkov moderného dizajnu interiéru je forma. Moderný dizajn využíva geometrické tvary vrátane pevných štvorcov a obdĺžnikov spolu s hladkými krivkami (“čisté línie”). Dokonalé kruhy a ovály sú tiež bežné v modernom interiérovom dizajne. Moderný interiérový dizajn je tiež vo všeobecnosti veľmi jednoduchý, až minimalistický. Je doplnený prerušením čistých línií doplnkami, ktoré majú nerovnomerný povrch, alebo nerovné línie.

Materiály

Moderný interiérový dizajn využíva veľa materiálov. Obvyklé sú drevo a plast, aj keď dizajnéri často drevo lakujú nepriehľadnou vrstvou, čím prirodzenú štruktúru dreva zakryjú. Niektorí dizajnéri používajú prírodné drevo ako organický kontrast k umelým tvarom a materiálom. Lesklé kovy, ako napríklad nehrdzavejúca oceľ, patria medzi kľúčové materiály v moderných interiérových priestoroch. Kov môže byť použitý na čokoľvek, od nohy stoličky až po lampu. Moderní dizajnéri interiérov tiež využívajú sklo a plast na hladké a rovnomerné povrchy.

Príklady